ZAIKS a event


W ramach zagłostek i ciekawostek związanych z organizacją wydarzeń takich jak pikniki firmowe, imprezy integracyjne czy też konferencje dla firm chcielibyśmy Wam przypomnieć, że dla każdej imprezy na której odtwarzamy muzykę czy też zapraszamy zespół musimy wykupić licencję na publiczne odtwarzanie / wykonywanie muzyki.

Każdy z Was, kto zastanawia się nad organizacją eventu na którym pojawia się muzyka powinien, pamiętać o konieczności opłacenia tantiem od odtwarzanej czy wykonywanej na żywo muzyki. Nie bez znaczenia jest tu źródło czy też forma odtwarzania tej muzyki.

My jako organizator wydarzeń związanych z życiem korporacji i firm, na których odtwarzamy muzykę każdorazowo zwracamy się do właściwej jednostki terenowej ZAIKS z prośbą o wycenę takiej opłaty - nikt z nas bowiem nie lubi nie miłych niespodzianek. Pisząc tu o nie miłych niespodziankach mam na myśli koszty, które czasem potrafią nas zaskoczyć.

Wybieramy zawszę drogę wyceny przez pracowników Stowarzyszenia, ponieważ czasem interpretacja tabel umieszonych na stronie www.zaiks.org.pl może być mylna - a jak wiadomo potem to my odpowiadamy przed Klientem.

Do przeprowadzenia wyceny kosztów związanych z opłatami należnymi dla ZAIKS ma znaczenie to co z tą muzyką zrobimy. Inna opłata zostanie nam naliczona w przypadku gdy odtwarzamy tyle muzykę w tle np. na pikniku firmowym. a inną gdy organizujemy dyskotekę czy koncert.

Na potrzeby naszej skróconej analizy sprawdźmy co się będzie działo w przypadku organizacji pikniku dla 300 osób. W przypadku gdy będzie to tylko muzyka w tle: koszt takiej licencji to 160 zł netto. Jeśli na tym samym pikniku postanowimy zorganizować dyskotekę, wówczas należy do tego doliczyć kwotę należną za odtwarzanie muzyki dyskotekowej, czyli  300 zł netto. Jak łatwo policzyć koszt licencji na taki piknik firmowy to już 460 zł - na początku wydawało się nam że tego wcale nie potrzeba, a koszt jest pomijalny.

Kolejny ważny aspekt to sytuacja, w której na evencie pojawia się gwiazda, czyli artysta wykonujący muzykę na żywo. Tutaj koszt ZAIKSu odczujemy najbardziej, bowiem koszt tantiem od takiej imprezy to 10% wartości wynagrodzenia artysty netto.

Wróćmy do naszego rachunku i zsumujmy składowe: piknik: 160 zł netto, wieczorna dyskoteka z gwiazdą 300 zł netto + 10% od np. 30000 zł netto czyli 3000 zł netto. Jak łatwo policzyć 3460 zł kosztów o których nie mieliśmy pojęcia.

Możecie zapytać co się stanie jak ZAIKSu nie opłacicie. Kto nas skontroluje?

Prawda jest także że kontrole zdarzają się bardzo sporadycznie. Jak już jednak taka kontrola na naszym evencie się pojawi to poza nieciekawym efektem wizerunkowym możemy narazić się na kary i grzywnę. Warto w tym momencie wspomnieć, że bardzo często artyści dbają o swoje interesy i informują ZAIKS gdzie i dla kogo grają - pamiętajcie o tym!

Odpowiedź na pytanie czy warto oszczędzać pozostawiam Wam - my jako EVERAL tego nie robimy. Zaiks na imprezy integracyjne, konferencje czy też pikniki firmowe warto opłacić.

Nie lubimy się wstydzić.

Zobacz także:
Kontakt
+48 22 487 84 64
600 011 773
everal@everal.pl

Polecane

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Specjalizujemy się w organizacji eventów korporacyjnych. Od 2002 roku dostarczamy kreatywne rozwiązania związane z bezpośrednią realizacją projektów takich jak imprezy integracyjne, pikniki firmowe, konferencje czy wyjazdy motywacyjne.

EVERAL

ul. Franciszka Żwirki 5a lok 2
05-091 Ząbki
NIP: 5242395192

+48 22 487 84 64
600 011 773
everal@everal.pl
Copyright © 2024
envelopephone-handsetphonecrossmenu